понеділок, 27 березня 2023 р.

 Режим роботи в мережі для "LogVHF Regular" - продовження



Привіт всім! Робота над відпрацюванням мережевого режиму триває. Змінено інтерфейс вікна мережевих налаштувань і відпрацьовано процеси під'єднання до серверу у якості клієнта та від'днання від нього. На малюнку у заголовку показано вихідний стан програми та серверу. Далі - під'єднання до серверу.


І третій етап від'єднання від серверу.


На черзі - відпрацювання серверною гілки програми. Працюємо далі.

Всім гарного дня і мирного неба над головою. 73!

понеділок, 20 березня 2023 р.

Режим роботи в мережі для "LogVHF Regular"



   Вирішив відпрацювати режим роботи в мережі у програмі "LogVHF Regular". Чи потрібен цей режим у програмі для звичайних QSO ? Треба подумати. Хіба що на випадок роботи у експедіції чи спеціальним позивним з декількох робочих місць. Але у будь якому разі - такий режим, мабуть, не завадить. Трохи переробив форму установок, яка з'являлася для встановлення порту при імпорті QSO. Тепер на ній присутні дві області - установки для імпорту QSO і установки для роботи в мережі. По імпорту залишився вибір порту, а для роботи у мережі присутні такі елементи. По перше, це вібір ролі при роботі у мережі. Це може бути або Клієнт, або Сервер. При запуску програми лога їй автоматично присвоюється роль Клієнта. Для цього статусу потрібно встановити робочий порт і IP-адресу програми-сервера. Потрібно, щоб вони співпадали з данними Серверу. При виборі ролі Серверу треба встановити тільки робочий порт. IP-адресу не треба встановлювати, вона автоматично визначеється і прописується в поле IP адреси серверу. У статусі Сервер редагування цього поля не доступно і цю адресу слід прописати у програмах-клієнтах. Звичайно, що при роботі у мережі, сервером може бути тільки одна програма. Клієнтами - решта програм. Роботи по відпрацюванню цього режиму тривають.

  Щодо автоматичного визначення IP-адреси компьютера, на якому працює програма-сервер. Витратив деякий час для вирішення цього питання. Після випробування деяких варіантів з безліччу рядків коду і використання декількох компонентів, зупинився на варіанті, де використовується тільки один компонент і один рядок коду 😆

  Для тих, кому цікаво і хто програмує у Delphi, наводжу приклад коду. По-перше, треба обрати з бібліотеки "Indy Misc" компонент IdIPWatch і додати на форму програми. А по-друге, додати IdIPWatch у uses форми. Далі - використати у потрібній процедурі програми. Нижче наводжу приклад використання, де по кліку кнопки з'являється інформаційне вікно з IP-адресою (IPv4):

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
  ShowMessage('Your IP-address is ' + IdIPWatch1.LocalIP);
end;

І візуалізація цього прикладу:


Гарного дня і мирного неба над головою! 73!

p.s. Скріншоти наводжу з інтерфейсами англійскою мовою для іноземних відвідувачив блогу. Тому як текст ще можна перевести, а написи на картинках ні )))

субота, 18 березня 2023 р.

Робота декількох програм у мережі.

 

  Експерименти по роботі декількох програм у локальній мережі тривають і є позитивні результати. Коротко про те, як організована робота у мережі. Одна програма - сервер. Інші дві - клієнти. При активації роботи сервера, він готовий до отримання информації від клієнтів. Клієнти під'єднуються до серверу для одночасної роботи у мережі і обміну данними. Передача і приймання інформації відбувається за UDP протоколом. Сервер, при під'єднанні до нього клієнтів, запам'ятовує їх. Коли один з клієнтів передає інформацію на сервер, то він надсилає цьому клієнту підтвердження у прийому повідомлення, а іншому (або іншим, як що клієнтів більше двох) транслює інформацію, отриману від першого клиєнта. Такий же процесс відбувається і при роботі з іншими клієнтами. 

  Мета у вирішенні питання досягнута! 😀

  Отримані результати планую використати у програмах апаратних журналів LogVHF для синхронної фіксаії проведених QSO при роботі у ефірі з декількох робочих місць як у змаганнях, так і звичайній роботі у ефірі.

  Всім мирного неба і здоров'я. 73!

вівторок, 14 березня 2023 р.

"LogVHF Contest" - робота продовжується.



Продовжується робота над програмою "LogVHF Contest". Декілька днів проводжу експерименти по передачі і прийому данних. Для експериментів було створено дві тестові програми - сервер і клієнт. Метою експериментів є забеспечення роботи декількох програм "LogVHF Contest" в одній мережі, де одна з програм буде виступати в якості сервера, а інші в якості клієнтів. Всі данні по проведеним QSO будуть передаватися програмі-серверу і зберігатися в одному об'єднаному журналі. Перші кроки в цьому напрямку виконані, отримані перші позитивні результати. 

Всім мирного неба і здоров'я! 73!

неділя, 12 березня 2023 р.

ChatGPT - чат зі штучним інтелектом 



  Хучу поділитися з вами новиною - чат зі штучним інтелектом ChatGPT вже доступний в Україні. Система добре розуміє і підтримує спілкування на будь якій мові. Теми для спілкування необмежені і він може стати альтернативою широковідомим пошуковим системам. Також він може стати у нагоді при вирішенні конкретних питань, на які він дасть конкретні відповіді і поради. Мені він вже допоміг у налагодженні Ubuntu Server. Вважаю, що він стане у нагоді і при вирішенні ваших питань і проблем. Рекомендую!

Для того, щоб скористатися цим чатом, необхідно перейти на сайт програми та пройти процедуру реєстрації. Можна також увійти до системи через обліковий запис від Google або Microsoft. Крім того, система запропонує також ввести ім'я та номер телефону, щоб верифікувати профіль (буде надіслано SMS із кодом, який буде потрібно ввести для підтвердження).

Перед початком користування чатом, вам покажуть кілька попереджень про те, що доступ до листування з чат-ботом можуть отримати тренери штучного інтелекту, тобто поширювати якусь персональну інформацію там не варто.

При вході в чат, перед вами з'явиться вікно з деякою інформацією і поле для написання вашого запитання.


Червоною стрілочкою вказано поле для вводу текста. Після написання запитання натискаєте Enter і дивитесь відповідь. Залежно від складності запитання, відповідь може з'явитися через деякий час. У більшості випадків відповідь з'являється моментально.

Посилання на чат зі штучним інтелектом - https://chat.openai.com

субота, 11 березня 2023 р.

Утіліта "R-Linux" для відновлення данних з жорстких дисків



 Нещодавно зіткнувся з проблемо відновлення данних з жорсткого диску. Було перебрано цілий ряд різних утіліт і программ по відновленню данних, які знайшов у інтернеті. Одні взагаллі не бачили діск, другі візначали, що такий диск є, але не змогли нічого відновити з нього. Треті і бачили диск, і змогли відновити данні, але вимагали грошей за процес збереження відновлених данни. Звичайно, що ні одна з цих програм і утіліт не задовольнила мене. І от при черговому пошуку була виявлена безкоштовна утіліта "R-Linux". Назва утіліти трохи ввела в оману, тому що потрібна була Windows програма. Але, почитавши інформацію про неї на сайті, дізнався, що є варіант і для Windows. Утіліта безкоштовна, має багатомовний інтерфейс і доволі докладний мануал. Вона була завантажена, встановлена і випробувана. Результат, відверто кажучи, вразив. Було відновлено майже 95% данних. Супер!


R-Linux відновлює файли:
  • Видалені внаслідок вірусної атаки, збою живлення чи пошкодження системи;
  • З пошкоджених або відалених розділів, після форматування розділу, навіть у розділі з іншою файловою системою;
  • Коли структуру розділу на диску було змінено або пошкоджено. У цьому випадку R-Linux може відсканувати жорсткий диск, знайти раніше відалений або пошкоджений розділ, а потім відновити дані зі знайденого розділу.
  • З жорстких дисків, на яких є велика кількість пошкоджених секторів. R-Linux дозволяє скопіювати інформацію та створити образ цілого диска або його частини, а вже потім працювати з файлом образу, збереженим на іншому носії, як з оригінальним диском. Це особливо корисно і ефективно, коли кількість пошкоджених секторів на диску постійно зростає, і необхідно негайно зберегти інформацію, що залишилася.
Вважаю, що данна утіліта заслуговує вашої уваги і стане вам в нагоді.

Завантажити програму можна з сайту розробників за посиланням

понеділок, 6 березня 2023 р.

Простий модем для роботи цифровими видами зв'язку



     Пропоную схему простого модема для з'єднання комп'ютера з транівером, що використовується мною при роботі в ефірі цифровими видами зв'язку вже не один рік поспіль.
Гальванічна розв'язка не використовується. При роботі в ефірі з виходною потужністю до 300 ватт не було спостережень непотрібних явищ через відсутність цієї розв'язки. Едина умова - пропустити всі кабелі з'єднання через феритові кільця.
Перелік елементів модему:


COM1 9pin - послідовний порт СОМ1 комп'ютера (9-штирковий)
LINE IN – лінійний вхід звукової карти комп'ютера
LINE OUT – лінійний вихід звукової карти комп'ютера
R2 підбирається під час налаштування за рівнем сигналу на мікрофонний вхід трансівера.

Лінії PTT, PHONE та MIC до трансівера можна підвести кількома способами:

Трансівер ICOM
1. на мікрофонний роз'єм трансівера на передній панелі трансівера (PTT на 5-й, PHONE на 8-й, MIC на 1-й та GND на 6-й контакти);
2. на роз'єм АСС1 на задній панелі трансівера (PTT на 3-й, PHONE на 5-й, MIC на 4-й, GND на 2-й контакти).

Трансівер KENWOOD
1. на мікрофонний роз'єм трансівера на передній панелі трансівера (PTT на 2-й, MIC на 1-й та GND на 8-й контакти) та PHONE до роз'єму підключення телефонів на передній панелі трансівера або до роз'єму підключення зовнішнього динаміка на задній панелі трансівера ;
2. на роз'єм АСС2 на задній панелі трансівера (PTT на 9-й, PHONE на 3-й, MIC на 11-й та GND на 4-й або 8-й контакти).

До трансіверів інших виробників модем під'єднується по аналогії з наведенними варіантами з урахуванням призначення ліній.

Щоб використати данний модем з ноутбуками, у яких відсутні послідовні COM порти, можна додатково використати для цього USB HUB, USB-COM Adapter та USB Sound Card по схемі, наведеній на малюнку:


Використання додаткової звукової карти надасть можливість використовувати модем при роботі в ефірі без залучення звукової карти ноутбука. Можна додаткову звукову карту й не використовувати, при цьому відпаде потреба у використанні USB хабу, що значно спростить всю конструкцію. 
USB HUB, USB-COM адаптер та USB звукову карту можна використовувати будь-якіЗ алежно від ваших бажань і можливостей. Наприклад, такі:



Всі елементи конструкції можна розмістити у підходящому корпусі. У моему випадку було використано корпус від DVD приводу комп'ютера.



    73 і мирного неба над головою!

неділя, 5 березня 2023 р.

Відновлення роботи чату "UR VHF Chat" 



    Мої вітання всім! Продовжуються роботи по відновленню сайта CQHAM.SUMY.UA та всіх сервісів, які працювали на його платформі. Одним з них був дуже популярний "UR VHF Chat", який відвідували не тільки українські шанувальники УКХ, але й радіоаматори з різних країн світу. Вдалося відновити майже всі функції чату, збережено і відновлено базу користувачив. Ще є деякі питання по роботі блоків відновлення паролів та реєстрації нових користувачив (не працює функція відправлення листів на Email). Але, я сподіваюсь, вони будуть вирішені найближчим часом. Поки вирішується це питання, у чаті відкрито гостьовий доступ. Інтерфейс чату реалізовано на 6 мовах - англійській, німецькій, польській, румунській, українській і російській. У разі потреби можна додати й інші мови.

    Чат доступний за посиланням - UR VHF CHAT
    
    Запрошую радіоаматорів, шанувальників УКХ, у наш чат. 73!

пʼятниця, 3 березня 2023 р.

Відновлення роботи сайту CQHAM.SUMY.UA

 

    Привіт всім! Нарешті всі роботи по реанімації серверу в Сумах завершено і було отримано всі необхідні данні по доступу. Декілька днів займався відновленням сайту CQHAM.SUMY.UA

    Для сайту було використано движок WordPress, встановлено і оформлено тему для сайта, проведені роботи по налаштуванню і зроблено перший допис на сайті. Через меню сайту можна зайти на сайт ГС ВРЛ, сайт програми LogVHF, сторінку змагань VHF SUMY OPEN. Також на сайті розміщено Календар змагань, інформацію DX кластеру, сервіси QTH-локатор та EDI звіт на мапі. Для тих, хто вивчає азбуку Морзу буде в нагоді CW пайлап тренер. Є також чат, за допомогою якого можуть спілкуватися користувачи сайту. У планах - відродження на базі нашого сайту УКХ сервісів "UR VHF FORUM" та "UR VHF CHAT".

    Сайт доступний за тим самим посиланням, що й був - https://cqham.sumy.ua/